Zdrowie psychiczne fundamentem ludzkiego funkcjonowania
Data publikacji 24 stycznia 2022
W dzisiejszych czasach bardzo ciężko jest utrzymać optymalny stan psychiczny dla komfortowego funkcjonowania człowieka. Ciągły bieg, gonitwa, przewlekły stres, przepracowanie, nadmierna ilość czasu spędzanego w internecie sprawiają, że coraz więcej ludzi narzeka na brak chęci do życia, znużenie, wyczerpanie, smutek, poczucie beznadziei, lęk. Statystyki alarmują, że depresja i inne zaburzenia psychiczne stają się coraz bardziej powszechne. Jak sobie radzić w tak trudnych czasach, aby móc w pełni cieszyć się zdrowiem duszy i ciała?
Zdrowie psychiczne – definicja
Według Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowie psychiczne definiuje się jako stan składający się z trzech czynników: utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych, optymalna kondycja zdrowotna i poczucie komfortu psychicznego. Zaburzenie któregokolwiek z nich może spowodować znaczny spadek sił i witalności, tak bardzo potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania w codziennym życiu. Warto też zaznaczyć, że brak choroby psychicznej wcale nie musi oznaczać dobre zdrowie psychiczne.
Wpływ sportu na kondycję psychiczną
Częsta aktywność fizyczna jest doskonałą metodą na utrzymanie optymalnego stanu psychicznego. Według przeprowadzonych badań wynika, że już 30 minut codziennej aktywności w znacznym stopniu poprawia samopoczucie. Dzięki systematycznemu uprawianiu sportu, w organizmie zachodzi szereg reakcji – jak na przykład wydzielanie endorfin – które powodują uczucie radości i zadowolenia. Aktywność fizyczna jest wskazana osobom borykającym się z depresją, stanami lękowymi i innymi zaburzeniami ze strony układu psychicznego człowieka.
Co jeszcze wspomaga zdrowie psychiczne człowieka?
Aby wspomóc prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, konieczne jest także utrzymywanie relacji międzyludzkich. Nie obędzie się bez regularnego kontaktu z bliskimi osobami, spotkań z przyjaciółmi, wychodzenie „do ludzi”. To, co wpływa na zdrowie psychiczne człowieka jest często przez ludzi bagatelizowane. A nawet zmiana nawyków żywieniowych może w niesamowity sposób poprawić samopoczucie i komfort życia. Nadużywanie cukru, brak witamin – szczególnie z grupy B, niedobory odpowiednich kwasów tłuszczowych lub magnezu, w znacznym stopniu obniżają nastrój i zabierają chęci do życia.
To, co można zrobić samemu dla utrzymania dobrego zdrowia psychicznego nie kosztuje tak wiele wysiłku, jak by się mogło wydawać. Potrzebne jest tylko dobre postanowienie i konsekwentne jego realizowanie w codziennym życiu. Dużo łatwiej jest działać prewencyjnie niż leczyć powstałe już zaburzenie psychiczne. Ale nawet wtedy, kiedy istnieje potrzeba zażywania leków, zmiana trybu życia może bardzo wspomóc proces leczenia i powrotu do zdrowia.