Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle jak polepszyć swoje samopoczucie

Jak polepszyć swoje samopoczucie – sport a endorfiny

Data publikacji 2 marca 2022


Sport to jeden z najlepszych sposobów na rozładowanie negatywnych emocji i skuteczne radzenie sobie ze stresem. Regularna aktywność fizyczna pomaga w odpowiednim dotlenieniu organizmu, przyczyniając się między innymi do znacznej poprawy jego wytrzymałości.

Czym są endorfiny?

Endorfiny należą do grupy hormonów peptydowych, mających ogromny wpływ na wywoływanie stanu dobrego samopoczucia. Endorfiny mogą okazać się także niezwykle pomocne w tłumieniu bólu i niwelowaniu uczucia drętwienia.

Endorfiny, często nazywane też hormonami szczęścia, działają poprzez aktywację receptorów opioidowych, mających wpływ na hamowanie przepływu bodźców bólowych. W procesie minimalizowania bólu, oprócz endorfin, biorą udział także inne substancje takie jak kwas γ-aminomasłowy. Udowodniono, że do wzmożonego wydzielania endorfin może dojść między innymi na skutek spożycia niektórych przypraw, opalania czy wzmożonego wysiłku fizycznego.

Jak polepszyć swoje samopoczucie – aktywność fizyczna a endorfiny

Regularna aktywność fizyczna to jeden ze skutecznych sposobów na zredukowanie stresu i szybką poprawę samopoczucia. Dotlenienie organizmu, rozruszanie zastałych mięśni i stawów oraz poprawa krążenia krwi mają ogromny wpływ na utrzymanie dobrego samopoczucia. Jednym z głównych powodów, dla których sport może być najlepszym sposobem na stres są endorfiny – to właśnie hormon szczęścia odpowiada za pojawienie się tzw. euforii biegacza.

Endorfiny zaczynają przedostawać się do krwi mniej więcej po około 30 minutach od rozpoczęcia ćwiczeń i są odpowiedzią organizmu na wzmożony wysiłek – ciało postawione w najwyższy stan gotowości używa endorfin jako naturalnego środka przeciwbólowego.

Oprócz łagodzenia dolegliwości bólowych endorfiny przyczyniają się także do pobudzenia części mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności – długotrwały, intensywny wysiłek, zamiast zmęczenia i bólu, przynosi tym samym stan niezmąconej radości, oczyszczając umysł i odprężając ciało.

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasze samopoczucie?

Aktywność fizyczna, oprócz natychmiastowej poprawy nastroju, przynosi także nieco bardziej długotrwałe efekty – do skutków regularnego uprawiania sportu można zaliczyć między innymi polepszenie ogólnej sprawności organizmu i znaczne zwiększenie jego wydolności.

Oprócz tego osoba, które regularnie ćwiczy jest bardziej zadowolona z wyglądu własnego ciała, co przyczynia się między innymi do poprawy samooceny. Wysportowane ciało zapewnia większą pewność siebie i pozwala czuć się komfortowo w każdej, nawet bardzo stresującej sytuacji. Dodatkowo sportowcy mogą pochwalić się także wysoką odpornością organizmu i zdecydowanie szybszym tempem rekonwalescencji.

rakiety tenisowe

Redakcja craftmarket.pl

Nasi redaktorzy, to zespół kreatywnych pasjonatów, gotowych dostarczyć Ci różnorodne i fascynujące treści z różnych obszarów życia. Każdy z naszych redaktorów posiada unikalną wiedzę i doświadczenie, które przekłada się na interesujące wpisy na temat codziennego życia. Jesteśmy miłośnikami kawy i wiemy, jak umilić Ci poranek, dostarczając inspirujących artykułów. Dzięki naszej różnorodności i zaangażowaniu, możemy dostarczać Ci artykuły, które nie tylko poprawią Ci nastrój, ale także dostarczą wartościowych informacji i inspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?