Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle co daje czytanie książek

Dlaczego warto czytać książki, czyli o tym, co nam daje czytanie

Data publikacji 24 stycznia 2022


W obecnym świecie może się wydawać, że obraz jako nośnik treści zaczyna wypierać słowo pisane. Ale czy na pewno? Pisanie i czytanie są nadal umiejętnościami niezbędnymi do czerpania informacji chociażby z Internetu. W tym wszystkim niezaprzeczalne, wysokie miejsce mają książki. Mimo pandemii i zamknięcia stacjonarnych księgarni na pewien okres w 2020 roku, tacy giganci jak Allegro, czy Empik odnotowywały wzrost sprzedaży zarówno e-booków, jak i tradycyjnie wydawanej literatury. Co jest więc takiego w książkach, że mimo ciągłych alarmów o spadku czytelnictwa, nadal stanowią one siłę w swojej kategorii? Co daje czytanie książek?

Książki a rozwijanie umiejętności

Sam proces czytania sprzyja rozwijaniu wielu umiejętności, które chętnie wpisujemy w CV poszukując pracy. Przede wszystkim rozwijamy koncentrację na zadaniu, wzmacniamy pamięć oraz wzbogacamy słownictwo. Czytanie książek jest również dobrym sposobem na utrwalanie zasad ortograficznych. Obecnie niesamowicie cenione są zdolności analityczne. I to właśnie książki pomagają nam je doskonalić. Nie tylko analizujemy treść samą w sobie. Różnego typu literatura uczy poruszania się w interesujących nas obszarach, wyszukiwaniu konkretnych informacji, czy zestawianiu ich ze sobą, jak na przykład kryminały, które stymulują do rozwiązywania zagadek.
Książki uczą myślenia w dużo większym stopniu niż obraz. Badania wskazują na fakt, że to słowo pozwala nam na wyrażanie naszych wewnętrznych przeżyć i myśli. Widzenie obrazu nie musi sprawić, że zaczniemy o nim myśleć, analizować go. Dostęp do słowa natomiast wymusza od naszego mózgu próbę zrozumienia jego znaczenia.

Książki a kreatywność

Literatura poszerza nasze horyzonty i wiedzę. Dzięki niej możemy doświadczać zdarzeń oraz odwiedzać miejsca niedostępne nam na co dzień. Dobra historia, wzmocniona emocjonalnym przekazem może budować w nas kreatywność i twórczość, popychać do stworzenia czegoś samemu, czy znalezienia rozwiązania problemu. Dzięki książkom poznajemy różne spojrzenia na konkretne zagadnienie, co daje nam więcej możliwości działania, gdy zetkniemy się z nim w życiu codziennym.

Książki a higiena psychiczna

To że książki relaksują, są sposobem na skanalizowanie emocji i poprawiają nastrój wiadome jest nie od dziś. Dodatkowo należy pamiętać, że czytanie, szczególnie papierowych książek, które nie są emiterem światła, pozwala nam lepiej spać (wycisza, a także organizuje nam rytuał snu). Stymulacja naszego mózgu przez książki ma również pozytywny wpływ na ograniczenie Alzhaimera oraz demencji. Komórki mózgowe, jak i reszta ciała muszą być „w formie”, żeby jak najdłużej nam służyć.

To zapewne nie wszystkie powody, które pokazują dlaczego warto czytać książki. Jednak już to zestawienie wskazuje jak dobroczynny wpływ mogą mieć one na naszą codzienność i dlaczego warto zachęcać do czytania już od najmłodszych lat.

rakiety tenisowe

Redakcja craftmarket.pl

Nasi redaktorzy, to zespół kreatywnych pasjonatów, gotowych dostarczyć Ci różnorodne i fascynujące treści z różnych obszarów życia. Każdy z naszych redaktorów posiada unikalną wiedzę i doświadczenie, które przekłada się na interesujące wpisy na temat codziennego życia. Jesteśmy miłośnikami kawy i wiemy, jak umilić Ci poranek, dostarczając inspirujących artykułów. Dzięki naszej różnorodności i zaangażowaniu, możemy dostarczać Ci artykuły, które nie tylko poprawią Ci nastrój, ale także dostarczą wartościowych informacji i inspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?