Dlaczego warto czytać książki, czyli o tym, co nam daje czytanie
Data publikacji 24 stycznia 2022
W obecnym świecie może się wydawać, że obraz jako nośnik treści zaczyna wypierać słowo pisane. Ale czy na pewno? Pisanie i czytanie są nadal umiejętnościami niezbędnymi do czerpania informacji chociażby z Internetu. W tym wszystkim niezaprzeczalne, wysokie miejsce mają książki. Mimo pandemii i zamknięcia stacjonarnych księgarni na pewien okres w 2020 roku, tacy giganci jak Allegro, czy Empik odnotowywały wzrost sprzedaży zarówno e-booków, jak i tradycyjnie wydawanej literatury. Co jest więc takiego w książkach, że mimo ciągłych alarmów o spadku czytelnictwa, nadal stanowią one siłę w swojej kategorii? Co daje czytanie książek?
Książki a rozwijanie umiejętności
Sam proces czytania sprzyja rozwijaniu wielu umiejętności, które chętnie wpisujemy w CV poszukując pracy. Przede wszystkim rozwijamy koncentrację na zadaniu, wzmacniamy pamięć oraz wzbogacamy słownictwo. Czytanie książek jest również dobrym sposobem na utrwalanie zasad ortograficznych. Obecnie niesamowicie cenione są zdolności analityczne. I to właśnie książki pomagają nam je doskonalić. Nie tylko analizujemy treść samą w sobie. Różnego typu literatura uczy poruszania się w interesujących nas obszarach, wyszukiwaniu konkretnych informacji, czy zestawianiu ich ze sobą, jak na przykład kryminały, które stymulują do rozwiązywania zagadek.
Książki uczą myślenia w dużo większym stopniu niż obraz. Badania wskazują na fakt, że to słowo pozwala nam na wyrażanie naszych wewnętrznych przeżyć i myśli. Widzenie obrazu nie musi sprawić, że zaczniemy o nim myśleć, analizować go. Dostęp do słowa natomiast wymusza od naszego mózgu próbę zrozumienia jego znaczenia.
Książki a kreatywność
Literatura poszerza nasze horyzonty i wiedzę. Dzięki niej możemy doświadczać zdarzeń oraz odwiedzać miejsca niedostępne nam na co dzień. Dobra historia, wzmocniona emocjonalnym przekazem może budować w nas kreatywność i twórczość, popychać do stworzenia czegoś samemu, czy znalezienia rozwiązania problemu. Dzięki książkom poznajemy różne spojrzenia na konkretne zagadnienie, co daje nam więcej możliwości działania, gdy zetkniemy się z nim w życiu codziennym.
Książki a higiena psychiczna
To że książki relaksują, są sposobem na skanalizowanie emocji i poprawiają nastrój wiadome jest nie od dziś. Dodatkowo należy pamiętać, że czytanie, szczególnie papierowych książek, które nie są emiterem światła, pozwala nam lepiej spać (wycisza, a także organizuje nam rytuał snu). Stymulacja naszego mózgu przez książki ma również pozytywny wpływ na ograniczenie Alzhaimera oraz demencji. Komórki mózgowe, jak i reszta ciała muszą być „w formie”, żeby jak najdłużej nam służyć.
To zapewne nie wszystkie powody, które pokazują dlaczego warto czytać książki. Jednak już to zestawienie wskazuje jak dobroczynny wpływ mogą mieć one na naszą codzienność i dlaczego warto zachęcać do czytania już od najmłodszych lat.