Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle dlaczego warto uprawiać sport

Dlaczego warto uprawiać sport i jak robić to mądrze?

Data publikacji 24 stycznia 2022


Dlaczego warto uprawiać sport? Jest to pytanie o naturalną potrzebę człowieka, który ewolucyjnie został przystosowany do ruchu. Wynika to ze zdolności adaptacyjnych organizmu jakie musiał on wytworzyć w czasach pierwotnych, aby zdobyć pożywienie oraz schronienie. Dzisiaj sport amatorski to przede wszystkim profilaktyka zdrowotna oraz sposób na odstresowanie. Sport służy także integracji i rozwojowi więzi społecznych.

Dlaczego warto uprawiać sport?

Uprawianie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu posiada szereg zalet. Wystarczy już codzienny, półgodzinny spacer, aby odczuć szereg korzyści wynikających z ruchu. W trakcie spaceru umysł człowieka zaprzestaje gonitwy myśli, w rytm miarowego kroku uspokaja się i zaczyna tworzyć bardziej pozytywne wizje otaczającego świata. Poprawia to humor oraz samopoczucie spacerującej osoby.
Sport dostosowany do kondycji fizycznej i stanu zdrowia wpływa znacząco na pracę układu sercowo-naczyniowego. Regularna aktywność obniża tętno spoczynkowe, co spowodowane jest zwiększeniem objętości wyrzutowej serca u osoby wytrenowanej. Fakt ten powoduje, że serce wykonuje mniej intensywną pracę i nie męczy się szybko. Wraz z rozwojem wydolności układu sercowego, regularny ruch sprzyja rozwijaniu sieci naczyń włosowatych i obniżeniu ciśnienia krwi, płynącej w naczyniach krwionośnych. Jest to profilaktyka w jednej z chorób cywilizacyjnych, jaką jest nadciśnienie.
Uprawianie sportu ma wpływ również na tkankę kostną układu ruchu. Pod wpływem ciągłej pracy układu kostno – szkieletowego, dochodzi do drobnych mikrourazów, które powodują lepsze wchłanianie wapnia z pożywienia i zwiększenie gęstości kości. Proces ten stanowi naturalny sposób profilaktyki osteoporozy.
Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu wspiera również układ odpornościowy.
Uprawianie ćwiczeń sportowych ma mnóstwo innych korzystnych oddziaływań na organizm ludzki. Jednym słowem, zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym. Ma pozytywny wpływ na sylwetkę oraz prawidłową masę ciała.

Jak zacząć uprawiać sport?

Do rozpoczęcia aktywności fizycznej wystarczą buty sportowe i wygodny, luźny strój sportowy. Każdy powinien dobrać poziom i rodzaj ćwiczeń, zależny od wieku oraz kondycji fizycznej. Aktywność sportową najlepiej jest rozpocząć od poziomu podstawowych ćwiczeń sportowych, aby nie przeciążyć się i nie zrezygnować zbyt szybko.
Na początku celem podjęcia wszelkiej sportowej działalności jest wypracowanie regularnego nawyku ćwiczeń oraz motywacji do nich. Dopiero kiedy potrzeba ruchu stanie się nawykiem, można myśleć o zwiększaniu obciążeń treningowych.

rakiety tenisowe

Redakcja craftmarket.pl

Nasi redaktorzy, to zespół kreatywnych pasjonatów, gotowych dostarczyć Ci różnorodne i fascynujące treści z różnych obszarów życia. Każdy z naszych redaktorów posiada unikalną wiedzę i doświadczenie, które przekłada się na interesujące wpisy na temat codziennego życia. Jesteśmy miłośnikami kawy i wiemy, jak umilić Ci poranek, dostarczając inspirujących artykułów. Dzięki naszej różnorodności i zaangażowaniu, możemy dostarczać Ci artykuły, które nie tylko poprawią Ci nastrój, ale także dostarczą wartościowych informacji i inspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?