Co jeść po treningu w dzień i wieczorem?
Data publikacji 24 stycznia 2022
Bez względu na to, czy biegamy, jeździmy na rowerze, czy też pływamy, coraz częściej słyszymy, że powodzenie naszego treningu w dużej mierze jest uzależnione od tego, co zjemy po jego zakończeniu. Posiłek potreningowy skupia na sobie coraz większą uwagę. Jak go komponować, aby mieć pewność, że będzie korzystny dla organizmu?
Co jeść po treningu – najważniejsze zasady
Posiłek jedzony po treningu powinien składać się zarówno z białek, jak i z łatwo przyswajalnych węglowodanów. Nie należy przy tym sięgać po tłuszcze. Znacznie ważniejsze jest możliwie jak najszybsze uzupełnienie zapasów glikogenu w mięśniach po to, aby organizm nie zaczął szukać innych źródeł energii – najczęściej w postaci białek. Spożycie białek po treningu jest ważne także dlatego, że prowadzi do naprawy wielu mikrouszkodzeń, z którymi mamy do czynienia bezpośrednio po wysiłku. Jest to również najlepszy sposób zahamowania naturalnego procesu utraty tkanki mięśniowej. Jeśli białko przyjmowane zaraz po posiłku jest dodatkowo połączone z węglowodanami złożonymi, możemy liczyć także na wyciszenie organizmu, co będzie prowadziło do korzystnego uzupełnienia się aminokwasów. Taka mieszanka jest też wysoko ceniona dlatego, że przyspiesza metabolizm.
Najpopularniejszymi posiłkami serwowanymi po treningu są potrawy na bazie ryżu i warzyw z dodatkiem chudego mięsa. Nie zawsze mamy jednak czas na ich przygotowanie. Można więc zastąpić je także kanapkami z pieczywa żytniego z jajkiem lub kurczakiem, owocami z sosem jogurtowym, a także koktajlem bananowym w połączeniu z naturalnym jogurtem.
Co jeść po wieczornym treningu?
Osoby trenujące wieczorem często zastanawiają się nad tym, czy kończąc trening tak późno mogą w ogóle coś zjeść. Warto więc pamiętać, że nawet późna pora treningu nie zwalnia nas z obowiązku dostarczenia organizmowi właściwych składników odżywczych. Tak samo, jak ma to miejsce w ciągu dnia, nie należy ograniczać się do posiłku typowo białkowego. Nie można zapomnieć także o węglowodanach, choć ze szczególną mocą wypada podkreślić, że w tym konkretnym przypadku słodycze nie wchodzą w grę. Nie należy brać się ani ryżu, ani makaronu, choć można sięgać także po drobne kasze. Nie ma też powodu do obaw o to, że z przyjętych wieczorem węglowodanów zrodzi się tkanka tłuszczowa. Organizm z pewnością znajdzie dla nich lepsze zastosowanie w procesach regeneracyjnych. Jeśli obawiamy się chudego mięsa, możemy sięgać po naturalne jogurty, twaróg oraz ryby. Z pewnością nie zaszkodzą też jajka zjedzone po wieczornym treningu.