DietaZdrowie

Jak jeść zdrowo i smacznie?

Jak jeść zdrowo i smacznie?

Zdrowe odżywianie w świadomości większości osób wiąże się z unikaniem cukru, ograniczenie kalorii i spożywaniem niewielkiej ilości soli. Nie są to wszystkie zasady, które warto wprowadzić do codziennego rytuału żywieniowego. Jak jeść zdrowo i smacznie?

Regularne posiłki są ważne

Zastanawiając się jak jeść zdrowo nie można zapomnieć o regularnym spożywaniu posiłków. Dlaczego ma to tak duże znaczenie?

Trzeba pamiętać, że gdy jesteśmy bardzo wygłodzeni najczęściej sięgamy po to, co mamy pod ręką. Rzadko są to posiłki zdrowe i jednocześnie smaczne. Najczęściej sięgamy po dania, które są bardzo mocno przetworzone, a to znaczy, że mają dużą ilość kalorii i jednocześnie uczucie sytości po ich spożyciu szybko mija.

Warto również pamiętać, że 5 mniejszych posiłków przyjmowanych o tych samych porach przyzwyczai nasz organizm do regularnej gospodarki, to znaczy, że organizm nie będzie odczuwał potrzeby gromadzenia tkanki tłuszczowej na zapas.

Zielono mi!

Nasza dieta powinna składać się w przeważającej części z warzyw i owoców. Warto dodatkowo pamiętać, by owoce jeść w pierwszej części dnia, a warzywa później. Trzeba pamiętać, że owoce również mają cukier, a to znaczy, że potrzebujemy czasu, by go strawić.

Chcąc jeść warzywa i owoce warto robić sałatki, surówki do obiadów, czy wykorzystywać je jako przekąski w ciągu dnia. Świetne są również koktajle owocowo-warzywne, które można ze sobą zabrać do pracy. Jest to szybki sposób na przekąskę w ciągu dnia.

Zastanawiając się jak jeść zdrowo trzeba pamiętać, by spożywać przede wszystkim warzywa surowe, chociaż można pozwolić sobie na warzywa gotowane na parze lub w wodzie. Warto pamiętać, że warzywa powinny stanowić 3/4 dziennej porcji, a owoce wyłącznie 1/3.

Uwaga na cukier!

Wszyscy wiemy, że cukier nie jest dobry. Wiele osób stara się ograniczyć słodzenie kawy czy herbaty. To jednak nie wystarczy. Trzeba pamiętać, że bardzo często mamy do czynienia z cukrem, który jest ukryty.

Jogurty owocowe, musli, ketchup czy wędliny również zawierają cukier. I to często nie małe ilości. Bardzo ważne jest, by zwracać uwagę czy produkt nie zawiera syropu glukozowo-fruktozowego, cukru inwertowanego czy maltodekstryny.

Konieczność ograniczenia słodkich, gazowanych napojów jest dla wielu osób oczywista. Nie zawsze jednak pamiętamy, że soki owocowe również zawierają dużo cukru.

Zastanawiając się jak jeść zdrowo trzeba pamiętać, że czytanie etykiet na towarach jest koniecznością. Nie tylko dowiemy się z nich o wartości kalorycznej produktu, ale również o ilości cukru i węglowodanów, które również należałoby ograniczyć.

Udostępnij