Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta jak dostosować diete

Jak dostosować dietę do swoich potrzeb?

Data publikacji 24 stycznia 2022


Dieta odgrywa ważną rolę zarówno w procesie odchudzania, jak i w czasie budowania mięśni. Odchudzanie to proces, w czasie którego musimy ograniczyć ilość spożywanych kalorii. W ten sposób nasz organizm pobierze energię z materiału zapasowego, czyli z tkanki tłuszczowej. Tak naprawdę w odchudzaniu najważniejsza jest dieta, a treningi powinniśmy traktować jako dodatek. Oczywiście wszystko zależy od naszego celu. Jeśli zależy nam na umięśnionej sylwetce, to treningi będą niezbędne. W tym wypadku niezbędne będzie także spożywanie większej ilości kalorii.

Co to jest BMI?

BMI, czyli body mass index to najprostszy sposób na określenie naszej sylwetki. Mając wzrost i wagę danej osoby można sprawdzić, czy ktoś ma nadwagę, niedowagę czy wagę normalną. Żeby obliczyć BMI musimy naszą masę ciała w kilogramach podzielić przez wzrost podany w metrach do kwadratu. Wynik między 18,49-24,99 oznacza optymalną wagę. Niższy wynik oznacza niedowagę, a wyższy nadwagę. BMI nie uwzględnia jednak masy mięśniowej. Może zatem być tak, że osoba umięśniona z niską zawartością tkanki tłuszczowej otrzyma wynik wskazujący na nadwagę.

Jak dostosować diete do swoich potrzeb?

Zanim zabierzemy się za dopasowanie diety powinniśmy ustalić sobie jakiś cel. Celem tym może być np. schudnąć 10 kg w 4 miesiące bądź odsłonić sześciopak do wakacji. Do schudnięcia wystarczy tak naprawdę sama dieta z ujemnym bilansem kalorycznym. Jednak jeśli oprócz schudnięcia zależy nam na rozwoju mięśni, to musimy dodatkowo ćwiczyć. Dzięki treningom będziemy mogli zjeść nieco więcej w czasie redukcji. W tym wypadku musimy spożywać dziennie 2 g białka na każdy kilogram masy ciała. Na początku powinniśmy ustalić nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Następnie odejmujemy 20-30% od otrzymanej wartości, jeśli zależy nam na odchudzaniu. Jeśli naszym celem jest budowanie mięśni, to do naszego zapotrzebowania dodajemy około 200 kcal.

Jak skutecznie schudnąć?

Wiele osób zastanawia się, jak schudnąć. Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Żeby schudnąć, musimy dostarczyć organizmowi mniejszą ilość kalorii niż potrzebujemy do funkcjonowania. Wtedy nasz organizm pobierze brakującą ilość energii z tłuszczu. Kiedy już zrzucimy nadmiar zbędnych kilogramów powinniśmy na nowo wyliczyć nasze zapotrzebowanie. W ten sposób utrzymamy wypracowaną sylwetkę. Jeśli mamy do zrzucenia większa ilość kilogramów, to warto co około 2 miesiące zrobić tydzień przerwy od diety. W tym czasie wyliczamy na nowo zapotrzebowanie kaloryczne. W czasie przerwy podnosi się poziom testosteronu, co ułatwia dalszą redukcję i budowanie mięśni.

rakiety tenisowe

Redakcja craftmarket.pl

Nasi redaktorzy, to zespół kreatywnych pasjonatów, gotowych dostarczyć Ci różnorodne i fascynujące treści z różnych obszarów życia. Każdy z naszych redaktorów posiada unikalną wiedzę i doświadczenie, które przekłada się na interesujące wpisy na temat codziennego życia. Jesteśmy miłośnikami kawy i wiemy, jak umilić Ci poranek, dostarczając inspirujących artykułów. Dzięki naszej różnorodności i zaangażowaniu, możemy dostarczać Ci artykuły, które nie tylko poprawią Ci nastrój, ale także dostarczą wartościowych informacji i inspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?